Miej oko na oczy

Stety czy niestety, coraz więcej siedzimy przed komputerami. Niektórzy grają w gry, inni oglądają filmy, jeszcze inni pracują – tak czy owak, komputer na stałe wpisał się w codzienność miejskiego życia i nie bardzo da się od niego uciec (a może da się, ale nie chcemy?).

To bez wątpienia bardzo wygodne narzędzie może jednak szkodzić naszemu zdrowiu. Zostawiając już na boku skrajności, jak np. uzależnienie od komputera, gier komputerowych, portali społecznościowych etc., przejdźmy do bardziej prozaicznych zagrożeń: grożą nam wady postawy, bóle kręgosłupa, a przede wszystkim problemy z oczami.

Przyczyny

Prawie ¾ ludzi siedzących przed komputerem dłużej niż dwie godziny dziennie doświadcza dyskomfortu. Dlaczego?

Za mało mrugamy.

Normalnie mruga się ok. 12 razy na minutę. Ustawienie monitora na wysokości oczu, lub powyżej powoduje zmniejszenie tej częstotliwości.

Oczy za szeroko otwarte.

Drugi problem to zbyt szerokie otwieranie oczu – normalnie powieki są nieco przymknięte. Przy książce otwieramy je szerzej, przy monitorze jeszcze szerzej.

Te dwie rzeczy powodują, że łzy nawilżające oko szybciej odparowują, stąd uczucie suchości i pieczenia. W ekstremalnych przypadkach prowadzi do schorzenia zwanego Zespołem Suchego Oka. Jeżeli siedzisz dużo przed komputerem i masz te problemy, wybierz się lepiej do okulisty. Przepisze ci odpowiednie krople nawilżające, a być może i okulary. Kto wie, przy badaniu może okazać się, że masz już małą, rozwijającą się wadę wzorku.

Niestety, patrzenie się w komputer rozwija krótkowzroczność.

Mięśnie regulujące widzenie z bliska i daleka kurczą się. Przy długotrwałym skurczu (wielogodzinne patrzenie na komputer), mają później problem z rozkurczem… i tak nawet nie spostrzeżesz się jak w ciągu kilku miesięcy intensywnej pracy przed monitorem, komputer odbierze ci twój sokoli wzrok…

Kilka wskazówek, jak się przed tym bronić.

- Monitor postaw tak, by patrzeć na niego z góry.

- Nie stawiaj monitora przy oknie, albo naprzeciw niego (unikaj odblasków).

- Postaraj się o duży monitor (co najmniej 14 cali).

- Stosuj dużą czcionkę. (w edytorach tekstu powiększaj tekst za pomocą przybliżenia, to samo na stronach internetowych; na większości z nich możesz powiększyć obraz trzymając Ctrl i naciskając klawisz „+”, lub kręcąc pokrętłem myszki.)

- Wyrób sobie nawyk częstego mrugania.

- Raz na półgodziny zamykaj oczy na minutę.

- Raz na godzinę odejdź od komputera, poruszaj się, porozciągaj, popatrz na przedmioty w dali. Zrób sobie 5 minut przerwy.

No i dobrze by było:

- Zostaw gry komputerowe i idź pograć w piłkę, pojeździj na rowerze (najlepiej po lesie – zielone bardzo dobrze robi na oczy), pójdź na spacer!!!

Komentowanie wyłączone