Katolickie organizacje harcerskie w Polsce- jaki mamy wybór?

Czy warto zapisać swoje dziecko do harcerstwa? A może ten typ zajęć dodatkowych już dawno odszedł do lamusa i w dobie komputerów wydaje się być pozbawiony sensu? Czy nasz syn lub córka może wyciągnąć korzyści dla siebie z tego typu spotkań? Przyjrzyjmy się organizacjom harcerskim nieco bliżej.

Chcę zostać harcerzem/harcerką!

Jeśli Twój maluch interesuje się wstąpieniem do harcerstwa, to zdecydowanie warto wspierać go w tej decyzji i mocno kibicować- kodeks Harcerza. Harcerstwo to bowiem wspaniałe miejsce, w którym dzieci i młodzież uczą się patriotyzmu, orientacji w terenie, punktualności, odpowiedzialności za siebie i innych, pracy w grupie, wywiązywania się ze swoich obowiązków. Harcerstwo w Polsce działa na zasadzie wolontariatu i opiera się na chęci niesienia pomocy, brania udziału w najróżniejszych akcjach charytatywnych. Dla dziecka obozy harcerskie to także ogromna frajda, możliwość poznawania nowych ludzi, zdobywania ciekawych doświadczeń i nabywania przydatnych życiowych umiejętności.

Jakie mamy możliwości?

Obecnie w naszym kraju funkcjonują dwa związki harcerskie: ZHP, czyli Związek Harcerstwa Polskiego i ZHR, czyli Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Na który z nich lepiej się zdecydować? To zależy. ZHP posiada dłużą tradycję i staż oraz zrzesza większą liczbę członków. ZHR jest natomiast ukierunkowane na wiarę katolicką. Warto wymienić tutaj dwie znane organizację: Skauci Świętego Bernarda z Clairvaux oraz SHK ZawiszaStowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza/Skauci Europy. Skauci Świętego Bernarda z Clairvaux – jest to nowa katolicka organizacja harcerska działająca w naszym kraju. Opiera się na klasycznej metodzie modelu harcerstwa w duchu katolicki, opracowanej przez ojca Jakuba Sevina. Dzieli się na trzy grupy wiekowe: wilczki (7-11 lat), skauci (12-17 lat) oraz wędrownicy (18-25 lat). Przywiązuje ogromną wagę do tradycji, religijności, pracowitości, pilności, współpracy, gotowości niesienia pomocy innym. SHK Zawisza (Skauci Europy) – ruch ten prężnie działa nie tylko w Polsce, ale aż w 20 europejskich krajach, a jego główne założenia do miłość do Ojczyzny i tolerancja dla innych narodów, w oparciu o wartości i filary chrześcijaństwa.

Jaki strój dla harcerza?

Harcerstwo nieodłącznie kojarzy się z mundurem harcerskim, dzięki któremu bez problemu jesteśmy w stanie rozpoznać dzieci i młodzież należące do tego ugrupowania. Składa się z koszuli lub bluzy oraz spódnicy lub spodenek (zimą spodni typu bojówki). Jeśli chodzi o kolorystykę, to dla dziewcząt przewidziany jest kolor szary, a dla chłopców zielony. Dodatkowe elementy stroju to m.in. nakrycie głowy (rogatywka, beret, czapeczka z daszkiem), naramienniki, pagony, chusta, sznur funkcyjny, naszywki, przypinki, getry, paski. Jeśli chodzi o obuwie, to zazwyczaj są to buty turystyczne, pionierki,takie buty trekkingowe męskie /pl/buty-trekkingowe-meskie/ oraz damskie – muszą być wygodne i stabilne, co jest niezwykle ważne i niezbędne zwłaszcza podczas wycieczek, obozów i dalekich wypraw.

Komentowanie wyłączone